Miejsce, które łączy historię z teraźniejszością.

Wierzymy w to, że energia ludzi jest tak samo ważna jak energia miejsca. Dlatego też, kiedy w 2002 roku zdecydowaliśmy się na zmianę lokalizacji kancelarii chcieliśmy, aby była ona wyjątkowa. Szukaliśmy miejsca „z duszą”, łączącego historię z teraźniejszością. Wybór padł na dawny, klimatyczny poznański Pecowin.

Pecowin to zabytkowy kompleks zabudowań przemysłowych przy ulicy Mostowej w ścisłym centrum Poznania. Został zaprojektowany przez znakomitego architekta Stefana Sawickiego, który po II wojnie światowej brał udział w odbudowie i przywróceniu świetności zniszczonemu w wyniku działań wojennych poznańskiemu Staremu Miastu. 

Nazwa Pecowin wzięła się od nazwy Zakładów Przemysłu Przetworów Żywnościowych Pecowin, które zostały przeniesione do kompleksu u progu lat 30 XX wieku. Główny budynek fabryczny był trzypiętrowy, zaprojektowany w oszczędnym stylu. Ten i pozostałe zabudowania, w tym magazyn z wieńczącym go zegarem były ceglane. Inwestycję ukończono w 1928 roku. Wówczas tereny wokół zakładów były przemysłowe, a z Pecowinem sąsiadowało wiele innych zakładów rzemieślniczych, fabryk i wytwórni, m.in. Likwowin.

W przeniesionych do nowych obiektów zakładach produkowano ok. miliona litrów octu rocznie, a od 1932 roku rozszerzono ofertę o musztardy, ogórki konserwowe, marynaty i soki. Po kilku latach produkcję poszerzono o przetwory owocowo-warzywne, kostki bulionowe i przyprawy. W tym czasie Zakłady zatrudniały około 150 osób, a swoje produkty eksportowały do takich krajów europejskich, jak Szwecja czy Anglia, a także do tak odległych zakątków na mapie świata, jak Stany Zjednoczone, Filipiny, Chiny czy Palestyna.

Odkryty po latach zabytkowy kompleks doczekał się renowacji. Zachowując jego pierwotną urodę i industrialny charakter, nadano mu zupełnie nowy wymiar. Na terenie tak silnie związanym z historią miasta i przedsiębiorczością powstało niesamowite miejsce, a jego nazwa wiąże się z adresem, przy którym się mieści – Mostowa 11. To właśnie tu znaleźliśmy nasze miejsce.

Budynek nie tylko zachwyca poddaną rewitalizacji architekturą zewnętrzną, ale także wnętrzami. Nas najbardziej zachwyciły komfortowe przestrzenie z charakterystycznymi ceglanymi łukami. Chcieliśmy zachować specyfikę tego miejsca, dlatego do prac aranżacyjnych zatrudniliśmy znakomitego, światowej sławy artystę, który zaprojektował efektowne przeszklenia w loftowym stylu. Doskonale wpisały się one w klimat tej niezwykłej przestrzeni. Następnie wypełniliśmy ją nowoczesnym, ale współgrającym z charakterem obiektu wyposażeniem, a całości dopełniła kojąca zieleń roślinności. 

Obecnie dawny Pecowin to miejsce wciąż zanurzone we wspaniałej przeszłości, które śmiało wkroczyło w przyszłość.
Tak jak niemal 100 lat temu, wciąż unosi się tu duch przedsiębiorczości, kreatywności i ambicji, który inspiruje do tego, aby do tej wspaniałej historii dopisać własny rozdział. Od blisko 2 dekad kancelaria Merski Radcy Prawni i Adwokaci Sp.k. w tym niezwykłym miejscu z pasją redaguje własny.